piątek, 13 czerwca 2014

146. Pieluszki wielorazowe.

Witajcie.
Problem doboru odpowiednich pieluszek dosięga każdego rodzica. Ja byłam od razu zdecydowana na pampersy : łatwo, szybko i wygodnie. W trakcie jednak moich spotkań w szkole rodzenia pojawił się watek pieluszek wielorazowych, które w przypadku chłopców ponoć są lepszym rozwiązaniem. Chodzi głównie o to, że  w pampersach męskie narządy się przegrzewają co w konsekwencji może mieć wpływ na ich płodność. Nie ma jeszcze 100% pewności, ponieważ badania nadal trwają, a grupa mężczyzn jest właśnie w okresie prokreacji. Postanowiłam troszkę sama powęszyć w tym temacie. Okazuje się, że wbrew pozorom dużo matek decyduje się na pieluszki wielorazowe. Zalogowałam się na forum lovi.pl, a  tam jest cała masa informacji. Począwszy od ceny za pieluszki, po proszki, sposoby prania i wkładki z mikrofibry. Oczywiście część matek  stwierdziło, że to nie jest warte zachodu. Każdy ma wolny wybór :). Mamy, które jednak się zdecydowały są bardzo zadowolone. Wiadomo, że noworodek w pierwszych dniach życia najwięcej "konsumuje" pieluszek, z czasem troszkę się to stabilizuje (takie bynajmniej uzyskałam informacje). Mój mąż jest zdania, że raczej to się u nas nie sprawdzi, ja jednak zdecydowałam się zaryzykować.

Zarówno pieluszki jedno jak i wielorazowe mają swoje wady i zalety. 

*Pampersy:
 " +"
- szybko, sprawnie, wygodnie, od razu do kosza;
"-"
- cena ( przez okres pieluszkowania koszt może wynieść w okolicy  5 tys zł)
- odparzenia na pupie maleństwa

*Wielorazowe:
"+"
- chroni Twoje dziecko przed mnóstwem substancji chemicznych zawartych w pieluchach jednorazowych, które mogą powodować odparzenia i alergie;
- zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i temperaturę- co w przypadku chłopców ma szczególne znaczenie, przegrzewanie jąderek może prowadzić do niepłodności – zapobiegają powstawaniu zapaleń układu moczowego i grzybic;
- wspomaga prawidłowy rozwój stawów biodrowych
- chroni środowisko naturalne, gdyż nie przyczyniasz się do powstawania góry śmieci. Obliczono, że jedno dziecko "produkuje" ok. 1,5 tony zużytych pieluch jednorazowych, których rozkład trwa kilkaset lat!
- chroni portfel, gdyż koszt zakupu pieluszek jest znacznie mniejszy niż koszt pieluszek jednorazowych zakupionych przez cały okres pieluchowania. W zależności od częstotliwości prania koszty zwracają się po kilku miesiącach.
- pieluszki wielorazowe są tak proste w zakładaniu jak jednorazowe, a przy tym są dużo ładniejsze i przyjemniejsze dla oka, skóry dziecka i portfela :)
"-"
- częste pranie (ale przy małym dziecku i tak jest ono często robione, a prawda jest taka, że pranie robi pralka, nie my); nie można wyrzucić mokrej wkładki (w trakcie spaceru nie możemy jej wyrzucić do kosza jak zwyczajnego pampersa)
- koszt jednorazowy (zestaw startowy dla niemowlaka to ok 600-700 zł)

W trakcie użytkowania postaram się napisać posta z moja subiektywną opinią jak to jest z tymi pieluszkami. Prawda jest taka, że powstało wiele marek, które się tym trudnią. Jedne pieluszki są droższe, inne tańsze.  Musze dokupić jeszcze te z wyższej półki, aby mieć porównanie :)
Jedna z mam napisała, że  jej zestaw to :
15 pieluszek kieszonkowych, 28 wkładów  i 30 pieluszek tetrowych/bambusowych.
Idąc jej śladami przedstawiam mój skład.
Jak wspomniałam jest bardzo duży wybór wzorów. To chyba jest najlepszy fun. Pupa malucha w takiej pieluszce od razu rozpromieni podglądacza :)
 To są wspomniane wkłady. Mogą być z mikrofibry bądź z bambusa.  Te ostatnie są bardziej chłonne. Nie muszę nadmieniać, że cena również jest wyższa .
Jak używać pieluszki typu kieszonka.
Jeżeli chcemy, aby dziecko miało w pieluszce uczucie suchości (podobnie jak w pieluszce jednorazowej) wówczas wkładkę umieszczamy w kieszonce pieluchy. Gdy zależy nam aby dziecko czuło, że ma mokro (np. podczas nauki korzystania z nocnika) wówczas wkładkę lub pieluchę tetrową umieszczamy na kieszonce jak na zdjęciu poniżej.
UWAGA! Dla wkładek z mikrofibry zalecamy pierwszy sposób zakładania, gdyż mikrofibra nie powinna dotykać skóry dziecka, bo zanadto ją wysusza. W zamian można użyć wkładki z warstwą z froty bambusowej lub zwykłej pieluchy tetrowej.


Pieluszki należy dostosować do rozmiaru dziecka za pomocą nap:
wielkość - do tego służą 3 rzędy nap z przodu pieluszki
szerokość: do tego służą 2 rzędy górne napek, górny do regulacji obwodu w pasie i dolny do regulacji szerokości przy nóżkach.
"Konserwacja" czyli pranie :) :
Wypierz pieluszkę przed pierwszym użyciem zgodnie z przepisem podanym na metce, czyli pieluszkę w temp. do 40°C, wkładki w 60°C. Pamiętaj, że pieluszki możesz prać z ubrankami. Dzięki temu przechowywane są w wiaderku bardzo krótko i prane na bieżąco. 
  • Wystarczy 1/3-1/2 zalecanej dawki zwykłego  proszku do prania, łyżeczka Nappy Fresh i kilka kropli olejku eterycznego dodanego do płukania.
Wskazówki:
Pranie ręczne:
1 łyżka Nappy Fresh na każde 5 litrów wody jako dodatek do zwykłej ilości detergentu.
Namaczanie:
Do plastikowego wiaderka należy dodać 1 łyżkę Nappy Fresh na każde 5 litrów letniej wody i dokładnie rozpuść. Namaczać należy na noc lub na co najmniej dwie godziny. Następnie namaczane ubrania lub pieluszki należy wypłukać w zimnej wodzie. Dla najlepszego efektu należy codziennie sporządzać świeży roztwór.
Nappy Fresh stosuje się  wyłącznie jako dodatek do standardowo używanego dla maluszka proszku. Do prania pieluszek wystarczy połowa zalecanej do prania ilości proszku i łyżeczka do herbaty proszku Nappy Fresh.

Pierzemy z włączonym programem dodatkowego płukania.
W przypadku "nieczystości stałych" należy najpierw spłukać "zawartość" pieluchy silnym strumieniem wody np. pod prysznicem.
Nie stosujemy płynów zmiękczających. 
Pieluszki i otulacze zapieramy w zimnej wodzie, gorąca utrwala plamy.
Nie należy używać kremów przeciw odparzeniom na pupę dziecka, gdyż pozostałości kremu oblepiają włókna pieluszki i zmniejszają jej chłonność.
Pieluszki są przystosowane do wirowania w max. 1000 obrotów/min.
Jeżeli chcecie poczytać ciekawe artykuły o tej tematyce polecam:
A Wy jakie macie swoje doświadczenia? Może czegoś nie wiem, a chcecie się ze mną podzielić? Będę 
Pozdrawiam 
OMW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz